MONFORTS KNC 5 1500
製造年
2000
状態
中古
所在地
Bühl ドイツ
more Images
YouTube video
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
機械に関するデータ
機械名:
旋盤 - サイクル制御
メーカー:
MONFORTS
モデル:
KNC 5 1500
製造年:
2000
状態:
中古
価格と所在地
所在地:
D - 77815 Bühl ドイツ
A18050126
リファレンス番号:
更新:
説明
turning diameter 500 mm
turning length 1500 mm
control MONFORTS CONTROL
control SYSTEM MTC-K
turning diameter over bed slide 290 mm
spindle bore 70 mm
spindle turning speed range 3 - 2800 U/min
spindle power 15 kW
max. torque on the spindle 1530 Nm
Gedpfxevh Ncro Ag Iobl
spindle head DIN 55027 Gr. 8
feed power X/Z axis 11300 N
rapid travel - longitudinal/face 10 / 5 m/min
bed width 360 mm
travel of cross-slide 265 mm
upper slide travel 140 mm
turning tool - shaft cross cut 32 x 25 mm
tailstock quill diameter 80 mm
tailstock quill stroke 160 mm
tailstock taper MT 5
weight of the machine ca. 3,3 t
dimensions of machine L x W x H 3,45 x 1,65 x 1,93 m
Accessories: 3-jaw chuck ROTA-S plus 250 mmø, 4 pos. toolholder PARAT,