CHIRON FZ18WCHIRON
FZ18W
CHIRON FZ18W
CHIRON
FZ18W
製造年
2019
状態
中古
所在地
イタリア
機械に関するデータ
価格と所在地
- 所在地:
- , イタリア
電話する
技術詳細
- X軸移動量:
- 800 mm
- Y軸移動距離:
- 530 mm
- Z軸移動距離:
- 450 mm
- コントローラーメーカー:
- FANUC
- コントローラモデル:
- 31i-B5
- 主軸回転速度(最大):
- 12,000 回転/分
- スピンドルモーター出力:
- 工具重量:
- 8,000 g
- 軸数:
- 5
オファーの詳細
- 広告ID:
- A20993802
- リファレンス番号:
- IT-MIL-CHI-2019-00002
- 更新:
説明
• Number of axes: 5 (X, Y, Z + 2 rotary axes via pallet/rotary table)
• Spindle:
• AC spindle motor: 7.5 kW (100% duty), 22.0 kW (10% duty)
• Max torque: 140 Nm
• Taper: HSK-A63 (DIN 69893)
• Drilling capacity: Ø 42 mm
• Tapping capacity: M30
• Milling capacity: 500 cm³/min (steel E355)
• Tool changer:
• Type: Fully enclosed chain magazine
• Capacity: 70 tools
• Max tool Ø: 78 mm (160 mm with free adjacent positions)
• Max tool length: 380 mm
• Max magazine load: 240 kg
• Tool change time: ~0.9 s
• Chip-to-chip time: ~2.6 s
• Feed rates & dynamics:
• Rapid traverse (X/Y/Z): 75 m/min
• Acceleration: 0.6 – 1.2 – 1.4 g
• Drives: Direct digital drives with absolute measuring system
• Machine functions/utilities:
• Automatic washdown of work area and fixtures
• Automatic centralized grease lubrication
• Hydraulic unit: 200 bar
• Compressed air treatment with filtration to 0.01 µm
• Cooling unit for machine components
• Measuring, monitoring, software:
• FANUC 3D collision control
• Tool monitoring and sister tool management
• Electrical & interfaces:
• Ethernet RJ45, USB, PCMCIA
• Remote diagnostics: CHIRON remoteLine
• Data monitoring & OEE: CHIRON dataLine
• Compliance: CE
Additional equipment (robots, automation, peripherals)
• Automation/palletizing:
• Automatic pallet changer IWV 0°/180° (change time ~3.5 s)
• Rotary table ATU 200, 2 units
• Positioning accuracy/repeatability: ±5″
• Max clamping torque: 1,200 Nm
• Max load per side (APC): 250 kg
• Max weight difference between pallets: 0 kg
• Coolant and chip management:
• Through-spindle coolant (predisposition)
• High-pressure coolant system up to 30 bar
Gsdpjyaz Emjfx Ab Ujit
• Coolant filtration: Drum filter TPF 350 S (50 µm)
• Chip conveyor: Hinged belt
• Coolant tank: 230 L
• Pump: 250 L/min @ 1.4 bar
• Probing/tool control:
• Renishaw RLP40Q probe (predisposition)
• Laser tool breakage control (Single F1000)
• Spindle:
• Max torque: 140 Nm
• Taper: HSK-A63 (DIN 69893)
• Drilling capacity: Ø 42 mm
• Tapping capacity: M30
• Tool changer:
• Capacity: 70 tools
• Max tool length: 380 mm
• Max magazine load: 240 kg
• Tool change time: ~0.9 s
• Chip-to-chip time: ~2.6 s
• Feed rates & dynamics:
• Machine functions/utilities:
• Hydraulic unit: 200 bar
• FANUC 3D collision control
• Electrical & interfaces:
• Ethernet RJ45, USB, PCMCIA
• Compliance: CE
• Automation/palletizing:
• Coolant and chip management:
Gsdpjyaz Emjfx Ab Ujit
• Chip conveyor: Hinged belt
• Coolant tank: 230 L
• Pump: 250 L/min @ 1.4 bar
• Probing/tool control:
これらの広告もご興味があるかもしれません。
小型広告
Gussago
9,549 km
ChironFZ18W
ChironFZ18W
小型広告
Root
9,503 km
CNC横型マシニングセンター
OKKHP 500 S
OKKHP 500 S
Lipie
マシニングセンター
CHIRONFZ18 W
CHIRONFZ18 W
ドイツ
CHIRON FZ 18 W
CHIRONFZ 18 W
CHIRONFZ 18 W